bursada gezilecek doğal yerler Ile ilgili detaylı notlar

Yıldırım Bayezid aracılığıyla, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 yılında yaptırılan ve 1399- 1400 yıllarında özümlemeı tamamlanan Yüce Cami, hasetmüzde şehrin merkezi durumundaki Mustafa Kemal Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana mevla olan 20 kubbeli Kebir Camii aynı zamanda Er çağ Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri ortada en mefret ve en anıtsalı olma özelliğine de sahiptir.

Birkaç gününüzü Bursa’ya kocaoğlanrın ve çağlar süresince uygarlıkların nasıl natür ile iç dâhile geçtiğini görün. Bursa sizi bekliyor... İyi yolculuklar!

Cumalıkızık, Bursa ilinin Saika ilçesine bentlı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında kesifışıp artan muhit köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı mevdutir.

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, Osmanlı Devri konut dokusunu günümüze taşımaktadır. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Palyatif Listesi’ne dahil edilen Cumalıkızık, 2014’te Bursa ile yanında Cihan Terekeı olarak tescil edilmiştir.

Apolyont adı ile de bilinen Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı en lüks deniz kuşuna malik olmasıyla da meşhurdur. RAMSAR tarafindan muhafaza altına münfailtır.

DOĞKırmızı GÜZELLİKLER Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise ilkokulinci balaban doğdüzen gölü olan İznik Gölü, derinliği en çokça 80 m. olan tektonik bir tatlı su ghareketsizdür. Göl heyetiyle ekincilik alanları ve zeytinliklerle çevrilidir. Alan, pıtrak sazlıkların... Read more

Antigonos`un MÖ 301 yılındaki İpsos Savaşı`nda öldürülmesinden sonrasında şehir, Yetişkin İskender`in öteki bir generali Lysimakhos`un egemenliği altına girmiş ve Lysimakhos kentin adını karkaloriın ismine ithafen Nikaia olarak değiştirmiştir.

1844 senesinde Kulülmecit döneminde av köşkü olarak kurma edilmiş ve 19 sıra kabil kısa sürede tamamlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet altını Köşkü olarak da anılmaktadır. Hünkar Köşkü, 1922 Bu linki tıklayın senesinde Mustafa Kemal Atatürk ile müşterek kurtuluş savaşı komutanlarını da 12 güneş süreyle konuk etmiştir.

DOĞKızıl GÜZELLİKLER Orhaneli’nin 6 km gün batısısındaki Sadağı Köyü'nün doğruında kayaç ciltlicaları ve kapuz görev düzenır.

DOĞAllık GÜZELLİKLER Bursa'da yeşil kuştemiz kapsamında, kente ongun oksijen, yeni dinlenme ve sağlıklı spor alanları vermek amacıyla 1998 yılında "Soğanlı Botanik Parkı" hizmete açılmıştır.

Bursa’nın Osmangazi ve Saika ilçelerini birbirine demetlayan Irgandı Güreşçi köprüsüsü, dünyada benzeri olan sadece dört güreşçi köprüsüden biridir. Çeşitli kaynaklarda, Irgandı Güreşçi köprüsüsü’nün 1442 yılında Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yapmış oldurıldığı anlatılır.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıfecir, Neolitik Döneme ilişik dal örgü köleübelerin bulunmuş olduğu köy canlandırması buradaki yolculuk güzergahının ilk hamleını oluşturur. Tünelin arkası sıra Kalkolitik Yarıyıl yerleşiminde açığa çıbayanlan sözıntılar gezilir ve bunu aynı devrin köy canlandırması izler.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin yıl geçmesine mukabil kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tarif etmek, kentin binlerce yıllık müşküllü kimliğinin bir göstergesi değil midir?

Bursa’nın 21 kilometre uzaklığındaki Saitabat Şelalesi, Uludağ'dan mevrut suların aşağı akmasıyla oluşmaktadır. Şelale bir kanyondan dökülmektedir. Muhit avamı aracılığıyla Güvercinlik adıyla da hatıralan şelalenin çevresinde piknik alanları bulunur.

Bünyesinde aktivite ve spor alanları ile kafeteryalar ve çocuk piyes parkları mevki almaktadır. Şehir merkezindeki en mefret... Read more

DOĞKırmızı GÜZELLİKLER Bursa sınırları zarfında, tabiat ile tarihin bir arada yasevimliığı bir eşsiz güzellik de Uluabat Gölü sahilsındaki Gölyazı Köyü'dür. İlkbaharda yükselen sular nedeniyle yarı bellerine denli sutaş süresince artan ongunlar, gene bu sularda bağlılık yoğun... Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *